Hoppa till huvudinnehåll Sök Logga in Bli medlem

Datum:

27 februari

Tid:

15:00 - 17:30

Plats:

Hantverksgatan 72 (andra våningen) Oskarshamn

Årsmöte 2024

Årets årsmöte äger rum i Oskarshamn men självklart går det också bra att medverka digitalt. Det finns också möjlighet att samlas på någon av de lokala samlingsplatserna med uppkoppling i Västervik på Tjust Rehab eller på Gertrudsvik, Östra Parkvägen 6 B, lokal Röda rummet. Årsmötet inleds med en föreläsning av Mathias Andersson.

Mathias Andersson – digital föreläsning kl. 15.00 

Med avstamp ur olika starka kvinnors uttalanden och gärningar i fysioterapins fascinerande historia kommer Mathias Andersson att belysa hur fysioterapeuter kan ses som centrala nyckelspelare i att få hälso- och sjukvården att bli mer hållbar. Välkommen till denna engagerande föreläsning om fysioterapins storhet.

Mathias Andersson är doktorand, ordförande i distrikt Dalarna samt i smärtsektionen inom Fysioterapeuterna. Han har specialistkompetens inom smärta och smärtrehabilitering och är engagerad i Magisterprogrammet i Fysioterapi vid Högskolan Dalarna.  

Årsmöte

Efter föreläsningen håller distriktet årsmöte där vi också väljer två kongressombud och ersättare inför Fysioterapeuternas kongress 15-16/11-2024.

Här kan du läsa mer om kongressen.

Distriktet bjuder på förtäring för dem som anmält sig till en av de lokala samlingsplatserna i Oskarshamn eller Västervik. Vi delar också ut 6 st vattenfaskor med nya loggan.

Tillsammans blir vi en starkare röst och kraft på arbetsplatsen, i organisationerna och i samhället!